G.IIB Administration - Property and Equipment, 1935-1988 (Sub-Fonds)

Archive plan context

 

Information on identification

Ref. code:G.IIB
Ref. code AP:G.IIB
Title:Administration - Property and Equipment
Creation date(s):1935 - 1988
Level:Sub-Fonds
 

Information on extent

Archival Material Types:Paper File(s) / Document(s)
 

Information on context

Name of the creator / provenance:UNOG Registry
Administration history:The main functions of the Director were:
- to ensure the most effective use of the facilities of the UNOG;
- to exercise administrative authority over all members of the United Nations staff attached to UNOG;
- to represent the Secretary-General with the Swiss Federal Government and the local authorities at Geneva;
- to carry out such duties as may be specifically delegated to him from Headquarters.
(Secretary General's Bulletin SGB/82 dated 1 July 1948)


The Director of UNOG reported directly to the Assistant Secretary-General in charge of Conference and General Services.
The Assistant Secretary-General in charge of Conference and General Services represented UNOG as a whole at Headquarters.
All communications to UNOG were channelled through Assistant Secretary-General in charge of Conference and General Services.
All correspondence from UNOG to Headquarters were forwarded to the Assistant Secretary-General in charge of Conference and General Services which was responsible for proper routing of these communications at Headquarters.
In 1955, the report of the Survey Group addressed to the Secretary-General suggested that it would accord "to the Director a large measure of authority in respect of the substantive activities of the Office, and possibly provide also, in the field of administration, for a post of Deputy Under-Secretary" (Doc. A/3049, p. 3).
In 1959, the Director is called " Director of the European Office of the United Nations, Representing the Secretary-General " (Yearbook 1959, IC/Geneva/744 29 January 1960) before being denominated in 1960 "Under-Secretary, Director of the European Office of the United Nations" (IC/Geneva 789 27 December 1960).
As of 1 March 1960, the Director was named " Under-Secretary " (ST/SGB/123 1 March 1960).
From 1 January 1966, the position of UNOG Director was changed to Director-General of UNOG. The Deputy Director was changed to Assistant Director-General.(IC/ Geneva/1133)

UNOG Directors and Directors-General (1946-1973)

- 05-1946/09-1952: Wlodzimierz (Wladimir) Moderow (Poland), Director of the European Office of the United Nations, representing the Secretary-General (IC/Geneva/49 dated April 15th 1947) then European Office Director, European Office of the United Nations (Press Release No. 693 dated 2 February 1948)

- 04-1952/12-1957: Adriannus Pelt (Netherlands)

- 05-01-1958/30-6-1968: Pier P. Spinelli (Italy)

- 27-06-1968/24-01-1978: Vittorio Winspeare-Guicciardi (Italy)

 

Information on content and structure

Contains also:General and miscellaneous; land and buildings and estates; furniture and supplies; loan of buildings, rooms, staff, services and offices; supervision of buildings and neighbouring grounds; motor car service; construction of new building and extension; ITU-WMO building.
 

Conditions of access and use

Language:English
French
 

Usage

End of term of protection:12/31/2008
Permission required:None
Physical Usability:Without limits
Accessibility:Public
 

URL for this unit of description

URL:http://biblio-archive.unog.ch/detail.aspx?ID=1603
 
Home|Login|